HP 445197-001
2 Processor Support - 1 GB Standard/32 GB Maximum RAM - 160 GB H
Loading Product Options
2 Processor Support - 1 GB Standard/32 GB Maximum RAM - 160 GB H
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 445197-001 |
| SKU | GROUP-65407 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP ProLiant DL160 G5 server is an all-new, 1U affordable dual-processor capable server equipped with essential performance features that provide customers with the ability to design a fully optimized solution. It is ideal for general purpose as well as high performance computing tasks. |
| Description | 2 Processor Support - 1 GB Standard/32 GB Maximum RAM - 160 GB H |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 26.9" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Serial ATA |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack |
| Product Name | ProLiant DL160 G5 Server |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Alt Part No | 445197001 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Server |
| Number of Processors Installed | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Model | E5430 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Speed | 2.66 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1 |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43211501 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 1 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Hard Drive Capacity | 160 GB |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |