HP 433596-001
Dual-core (2 Core) - 4 MB Cache - 800 MHz Bus Speed
Loading Product Options
Dual-core (2 Core) - 4 MB Cache - 800 MHz Bus Speed
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 433596-001 |
| SKU | GROUP-63453 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Intel's dual-core processor, designed specifically for multi-processor server platforms, delivers scalable performance, hardware-assisted virtualization, and reliable uptime for demanding enterprise workloads and business operations. |
| Description | Dual-core (2 Core) - 4 MB Cache - 800 MHz Bus Speed |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Xeon MP Dual-core 7120M 3GHz Processor Upgrade |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 433596001 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Processor Upgrade |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Product Line | Xeon MP |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201503 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |