HP 414129-B21
PCI Express x8 - 1 x CX4 - 10GBase-CX4
Loading Product Options
PCI Express x8 - 1 x CX4 - 10GBase-CX4
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 414129-B21 |
| SKU | GROUP-60566 |
| has300image | No |
| Marketing Information | The HP NC510C PCIe 10 Gigabit Server Adapter is an x8 PCI Express (PCIe) 10-Gigabit Ethernet CX4 (10GBASE-CX4 copper) network solution that offers the highest bandwidth available in an HP ProLiant Ethernet adapter. This high-performance, multifunction server adapter is capable of supporting TCP/IP Offload Engine (TOE), accelerated Internet Small Computer System Interface (iSCSI), and Remote Direct Memory Access (RDMA) over a single network connection. The HP NC510C PCIe 10 Gigabit Server Adapter is ideal for a host of demanding applications, meeting the needs of the next-generation data center. |
| Description | PCI Express x8 - 1 x CX4 - 10GBase-CX4 |
| Height | 2.5" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 2.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | PC |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Product Name | NC510C PCI Express 10 Gigabit Server Adapter |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 414129B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-CX4 |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201404 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| System Requirements | 2 GB of system memory |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 1 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |