HP 409513-B22
4 Ports - 4 Gbps
Loading Product Options
4 Ports - 4 Gbps
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 409513-B22 |
| SKU | GROUP-59039 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Simplify and make your data center change-ready. The HP Virtual Connect 4Gb Fibre Channel Module for BladeSystem c-Class is a form, fit and functional replacement for the current HP 4Gb Virtual Connect Fibre Channel Module with enhanced support for server side NPIV. |
| Description | 4 Ports - 4 Gbps |
| Width | 1.1" |
| Depth | 10.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | |
| Compatibility | HP c-Class BladeSystem |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Product Name | Virtual Connect Fibre Channel Switch |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 409513B22 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Fibre Channel Switch |
| Number of Fibre Channel Ports | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222615 |
| SKU UPC | 8.84E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |