HP 349239-B21
SATA/150 - 7200 rpm
Loading Product Options
SATA/150 - 7200 rpm
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 349239-B21 |
| SKU | GROUP-44552 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Today's entry-level servers are seeing an increase in maximum storage capacity, per hard disk drive, requiring higher levels of data integrity. In the often-changing entry-level server environment, storage has become a critical component of the information system, significantly defining both the systems reliability. This is why HP drives undergo an intense qualification process that eliminates data integrity problems, firmware and O/S incompatibilities and other causes of data corruption. All drives are proven to perform in the ProLiant systems for which they were designed. |
| Description | SATA/150 - 7200 rpm |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | S.M.A.R.T |
| Compatibility | HP ProLiant ML110 |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | HP 349239-B21 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 349239B21 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Hard Drive |
| Additional Information | Logical Blocks:488397168 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.13E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201803 |
| SKU UPC | 8.09E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |