HP 302970-B21
Product Type: Drive Enclosure
Number of Total Expansion Bays 14
Input Voltage: 110 V AC; 220 V AC
Form Factor: Rack-mountable
Product Line: StorageWorks
Number of Total Expansion Bays 14
Input Voltage: 110 V AC; 220 V AC
Form Factor: Rack-mountable
Product Line: StorageWorks
Loading Product Options
The HP StorageWorks Modular Smart Array 30 Enclosure (hereafter referred to as "MSA30") is an Ultra320 SCSI disk drive storage enclosure.This enclosure deliver industry-leading data performance, availability, storage density, and upgradeability to meet customers' demanding and growing storage needs. The drive carrier is designed to support the fastest current Ultra320 hard drives on the same SCSI bus. The ease of upgrading the StorageWorks 4200 or StorageWorks 4300 Enclosure to the MSA30 proves to our customers that HP provides the lowest cost of ownership, as well as the fact that technology transitions can be smooth without disrupting critical business environments.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 302970-B21 |
| SKU | GROUP-39421 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The HP StorageWorks Modular Smart Array 30 Enclosure (hereafter referred to as "MSA30") is an Ultra320 SCSI disk drive storage enclosure.This enclosure deliver industry-leading data performance, availability, storage density, and upgradeability to meet customers' demanding and growing storage needs. The drive carrier is designed to support the fastest current Ultra320 hard drives on the same SCSI bus. The ease of upgrading the StorageWorks 4200 or StorageWorks 4300 Enclosure to the MSA30 proves to our customers that HP provides the lowest cost of ownership, as well as the fact that technology transitions can be smooth without disrupting critical business environments. |
| Description | The HP StorageWorks Modular Smart Array 30 Enclosure (hereafter referred to as "MSA30") is an Ultra320 SCSI disk drive storage enclosure.This enclosure deliver industry-leading data performance, availability, storage density, and upgradeability to meet customers' demanding and growing storage needs. The drive carrier is designed to support the fastest current Ultra320 hard drives on the same SCSI bus. The ease of upgrading the StorageWorks 4200 or StorageWorks 4300 Enclosure to the MSA30 proves to our customers that HP provides the lowest cost of ownership, as well as the fact that technology transitions can be smooth without disrupting critical business environments. |
| Height | 5.2" |
| Width | 19" |
| Depth | 20.5" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Compatibility | Intensive compatibility and performance testing with HP ProLiant severs and Alpha servers ensures the highest level of integration available in the industry on a HP server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | HP 302970-B21 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 302970B21 |
| Modular | No |
| Model | MSA30 |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Drive Enclosure |
| Number of 3.5" Bays | 14 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power supply |
| Product Line | StorageWorks |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.05E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201608 |
| SKU UPC | 6.13E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |