HP 301111-001
2 Processor Support - 512 MB Standard - CD-Reader
Loading Product Options
2 Processor Support - 512 MB Standard - CD-Reader
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 301111-001 |
| SKU | GROUP-39271 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | The ProLiant DL380 G3 is the next generation of the award-winning dense 2-way line and combines Integrated Lights-Out (iLO) with the next generation of performance technologies to give customers more control and performance in the same space-saving form factor. |
| Description | 2 Processor Support - 512 MB Standard - CD-Reader |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 26.5" |
| Additional Warranty Information | HP Services provides a three-year, limited warranty, including Pre-Failure Warranty (coverage of hard drives, memory and processors) fully supported by a worldwide network of resellers and service providers. HP technical assistance is available 7x24, toll free in the United States and Canada. Telephone support services may be covered under warranty or available for an additional fee. |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Controller Type | Ultra160 SCSI |
| Device Supported | Server |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack |
| Product Name | ProLiant DL380R03 Server |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 6 GB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Alt Part No | 301111001 |
| Modular | No |
| Drive Type | Internal |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Server |
| Number of Processors Installed | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Type | Xeon |
| Product Line | ProLiant |
| RAID Supported | Yes |
| Redundant Power Supply | No |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 10 |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.04E+12 |
| SKU UNSPSC | 43211501 |
| SKU UPC | 6.13E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 512 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |