HP 252663-B24
16 x IEC 320-C13 - 3.68kVA - Zero U Rack-mountable
Loading Product Options
16 x IEC 320-C13 - 3.68kVA - Zero U Rack-mountable
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 252663-B24 |
| SKU | GROUP-34267 |
| has300image | No |
| Marketing Information | Modular 3.68kVA PDU is ideal for customers who value maximum power and space efficiency in their dynamic data center. This PDU enables customers to distribute power in the rack and reduce cable clutter and have a unique modular architecture, allowing customers to fan out the power outlets along the length of the rack. Providing easy accessibility, increased outlet count. Modular PDU offer you the flexibility to mount your units in several different locations within the rack, without having to sacrifice valuable rack U-space. With its detachable input power cord feature, offers increased flexibility and adaptability, by allowing customers to use country specific input power cords. |
| Description | 16 x IEC 320-C13 - 3.68kVA - Zero U Rack-mountable |
| Height | 1.6" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 5.6" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | Modular 3.68kVA PDU |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manageable | No |
| Management | Consolidate and maximize cord management |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 252663B24 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | PDU |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.13E+12 |
| SKU UNSPSC | 39121017 |
| SKU UPC | 6.13E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |