HP 249655-B21
8 x 10/100Base-TX, 4 x 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
8 x 10/100Base-TX, 4 x 10/100/1000Base-T
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 249655-B21 |
| SKU | GROUP-33610 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Marketing Information | The ProLiant BL p-Class C-GbE Interconnect Kit is designed to dramatically reduce the number of network cables attached to the rear of the p-Class server blade enclosure. This significantly reduces the time required to deploy, manage, and service ProLiant BL p-Class systems. In contrast to having up to thirty-two RJ-45 cables installed per enclosure using the patch panel option, the C-GbE Interconnect Kit uses non-blocking, managed layer 2 Ethernet switching technology to concentrate the 32 server blade network connections to as few as one to 12 external Ethernet ports. The C-GbE (copper) Kit is designed for applications requiring Fast Ethernet (100 Mbps) NIC performance, use the C-GbE2 Kit for applications requiring Gigabit (1000 Mbps) NIC performance. |
| Description | 8 x 10/100Base-TX, 4 x 10/100/1000Base-T |
| Height | 1.6" |
| Width | 28" |
| Depth | 10.4" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | ProLiant C-GbE Ethernet Switch |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC - 220 V AC |
| Input Voltage Type | AC |
| ISM Band | No |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Media Type | Twisted Pair |
| Alt Part No | 249655B21 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 12 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Product Line | ProLiant |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 7.21E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 16 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |