HP 1NW56UT#ABA
Color: Black
Operating System: Windows 10 Pro 64-Bit
CPU: Intel Core i5-7200U 2.5 GHz
Screen: 15.6"
Storage: 500 GB
Graphics Card: Intel HD Graphics 620
Video Memory: Shared memory
Operating System: Windows 10 Pro 64-Bit
CPU: Intel Core i5-7200U 2.5 GHz
Screen: 15.6"
Storage: 500 GB
Graphics Card: Intel HD Graphics 620
Video Memory: Shared memory
Loading Product Options
The HP 250 G6 is a business-oriented laptop that delivers enterprise-class performance and features at a budget-friendly price. Complete business tasks with Intel technology, essential collaboration tools and Windows 10 Pro loaded on the HP 250. Get connected with 802.11ac, Gigabit LAN and Bluetooth. Protect your data with security features like Trusted Platform Module (TPM). And the durable chassis helps protect the notebook from the rigors of the day.
Additional Information
| Manufacturer | HP |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 1NW56UT#ABA |
| SKU | GROUP-78985230046 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Description | The HP 250 G6 is a business-oriented laptop that delivers enterprise-class performance and features at a budget-friendly price. Complete business tasks with Intel technology, essential collaboration tools and Windows 10 Pro loaded on the HP 250. Get connected with 802.11ac, Gigabit LAN and Bluetooth. Protect your data with security features like Trusted Platform Module (TPM). And the durable chassis helps protect the notebook from the rigors of the day. |
| Height | 0.93" |
| Width | 14.96" |
| Depth | 9.99" |
| Brand | HP |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | 1NW56UTABA |
| Modular | No |
| Model | 250 G6 (1NW56UT#ABA) |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Laptop |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |