CISCO892-K9
Product Name: 892 Gigabit Ethernet Security Router
Product Type: Router
Total Number of Ports: 9
USB : Yes
Height: 1.9"
Width: 12.8"
Depth: 9.8"
Weight (Approximate): 5.50 lb
Product Type: Router
Total Number of Ports: 9
USB : Yes
Height: 1.9"
Width: 12.8"
Depth: 9.8"
Weight (Approximate): 5.50 lb
Loading Product Options
Cisco 892 Gigabit Ethernet Security Router is fixed-configuration router that provide collaborative business solutions for secure voice and data communications to enterprise small branch offices. This is designed to deliver secure broadband, Metro Ethernet, and business continuity. The router also come with powerful management tools, such as the web-based Cisco Configuration Professional configuration management tool, which simplifies setup and deployment. Centralized management capabilities give network managers visibility and control of the network configurations at the remote site.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO892-K9 |
| SKU | GROUP-129026 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Flash Memory | 256 MB |
| Marketing Information | Cisco 892 Gigabit Ethernet Security Router is fixed-configuration router that provide collaborative business solutions for secure voice and data communications to enterprise small branch offices. This is designed to deliver secure broadband, Metro Ethernet, and business continuity. The router also come with powerful management tools, such as the web-based Cisco Configuration Professional configuration management tool, which simplifies setup and deployment. Centralized management capabilities give network managers visibility and control of the network configurations at the remote site. |
| Description | Cisco 892 Gigabit Ethernet Security Router is fixed-configuration router that provide collaborative business solutions for secure voice and data communications to enterprise small branch offices. This is designed to deliver secure broadband, Metro Ethernet, and business continuity. The router also come with powerful management tools, such as the web-based Cisco Configuration Professional configuration management tool, which simplifies setup and deployment. Centralized management capabilities give network managers visibility and control of the network configurations at the remote site. |
| Series | cisco 800 |
| Height | 1.9" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 9.8" |
| Antenna Gain |
|
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Desktop |
| Product Name | CISCO892-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Days |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 768 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO892K9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 512 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 9 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |