CISCO888GW-GN-E-K9
4 x 10/100Base-TX LAN, 1 x ADSL WAN - IEEE 802.11n (draft)
Loading Product Options
4 x 10/100Base-TX LAN, 1 x ADSL WAN - IEEE 802.11n (draft)
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO888GW-GN-E-K9 |
| SKU | GROUP-129012 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The Cisco 888GW Integrated Services Router combine Internet access, security, voice, and wireless services onto a single, secure device that is simple to use and manage for small businesses and enterprise small branch offices and teleworkers. The Cisco 888GW delivers features including firewall, content filtering, VPNs, and wireless LANs (WLANs) at broadband speeds to small offices. Easy deployment and centralized management features enable enterprises or service providers to deploy the Cisco 888GW in small branch offices or small businesses. |
| Description | 4 x 10/100Base-TX LAN, 1 x ADSL WAN - IEEE 802.11n (draft) |
| Height | 1.8" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 9.8" |
| Antenna Gain | 2 dBi |
| Antenna Type | Omni-directional |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | Yes |
| Featured | No |
| Form Factor | Desktop |
| Product Name | 888GW G.SHDSL Wireless Router with 3G |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | Yes |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | CISCO888GWGNEK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Modem/Wireless Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Additional Information | Number of Recommended Users: 20 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Wireless Security |
|