CISCO888E-K9
6 Port - 4.61 Mbps SHDSL - 4 x 10/100Base-TX Network LAN, 1 x SH
Loading Product Options
6 Port - 4.61 Mbps SHDSL - 4 x 10/100Base-TX Network LAN, 1 x SH
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO888E-K9 |
| SKU | GROUP-129008 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Flash Memory | 128 MB |
| Marketing Information | Cisco 880 Series Integrated Services Routers are fixed-configuration routers that provide collaborative business solutions for secure voice and data communication to small businesses and enterprise teleworkers. They offer concurrent broadband services over third-generation (3G), Metro Ethernet, and multiple DSL technologies to provide business continuity. Wireless 802.11n and 3G offer LAN and WAN mobility. The routers provide the performance required for concurrent services, including firewall, intrusion prevention, content filtering, and encryption for VPNs, optional 802.11g/n for mobility and quality-of-service (QoS) features for optimizing voice and video applications. In addition, the web-based Cisco Configuration Professional configuration tool simplifies setup and deployment. Centralized management capabilities give network managers visibility and control of the network configurations at the remote site. |
| Description | 6 Port - 4.61 Mbps SHDSL - 4 x 10/100Base-TX Network LAN, 1 x SH |
| Series | cisco 800 |
| Height | 1.9" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 9.8" |
| Brand | Cisco |
| Broadband Transmission Technology | SHDSL |
| Bypass | No |
| Carrier Supported | ISDN/DSL |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Desktop |
| Product Name | 888E Integrated Services Router |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 768 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO888EK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 256 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 6 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |