CISCO877-K9
4 x 10/100Base-TX LAN, 1 x ADSL WAN
Loading Product Options
The Cisco 877 Integrated Services Router extend the high-performance Cisco Integrated Services Router capabilities of running secure concurrent services, including firewall, VPNs, at broadband speeds to small offices. Easy deployment and centralized management features enable the Cisco 877 to be deployed in small office or teleworker sites as part of an enterprise network, by small to medium business customers for secure WAN connectivity, or used by service providers to offer business-class broadband services.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO877-K9 |
| SKU | GROUP-128916 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Flash Memory | 24 MB |
| Marketing Information | The Cisco 877 Integrated Services Router extend the high-performance Cisco Integrated Services Router capabilities of running secure concurrent services, including firewall, VPNs, at broadband speeds to small offices. Easy deployment and centralized management features enable the Cisco 877 to be deployed in small office or teleworker sites as part of an enterprise network, by small to medium business customers for secure WAN connectivity, or used by service providers to offer business-class broadband services. |
| Description | The Cisco 877 Integrated Services Router extend the high-performance Cisco Integrated Services Router capabilities of running secure concurrent services, including firewall, VPNs, at broadband speeds to small offices. Easy deployment and centralized management features enable the Cisco 877 to be deployed in small office or teleworker sites as part of an enterprise network, by small to medium business customers for secure WAN connectivity, or used by service providers to offer business-class broadband services. |
| Series | cisco 800 |
| Height | 2" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 8.5" |
| Brand | Cisco |
| Broadband Transmission Technology | ADSL |
| Bypass | No |
| Carrier Supported | DSL |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO877-K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 256 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO877K9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 5.90E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |