CISCO861W-GN-A-K9
1 x 10/100Base-TX WAN, 4 x 10/100Base-TX LAN - IEEE 802.11n (dra
Loading Product Options
1 x 10/100Base-TX WAN, 4 x 10/100Base-TX LAN - IEEE 802.11n (dra
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO861W-GN-A-K9 |
| SKU | GROUP-128872 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Marketing Information | The Cisco 861W Integrated Services Routers combines Internet access, security, and wireless services onto a single, secure device that is simple to use and manage for small businesses. Cisco 861W delivers features, including firewall, IPSec VPNs, and WLANs, at broadband speeds to small offices. Easy deployment and centralized management features enable the Cisco 861W to be deployed by service providers in small businesses. Cisco 861W Integrated Services Router is fixed-configuration routers that provide business solutions for secure voice and data communication to small businesses. The Cisco 861W offer secure broadband services over Fast Ethernet WAN links. 802.11n offers LAN mobility and increased productivity. Cisco 861W provide the performance required for concurrent services, including firewall, and encryption for VPNs, optional 802.11g/n for mobility and quality of service (QoS) features for multiple applications. In addition, the Cisco Configuration Professional (CCP) is a Web-based configuration tool that simplifies setup and deployment |
| Description | 1 x 10/100Base-TX WAN, 4 x 10/100Base-TX LAN - IEEE 802.11n (dra |
| Height | 1.8" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 10.4" |
| Antenna Gain | 2 dBi |
| Antenna Type | Omni-directional |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | Yes |
| Featured | No |
| Product Name | 861W Wireless Integrated Services Router |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | Yes |
| Manageable | No |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | CISCO861WGNAK9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Wireless Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Wireless Security |
|
| Wireless Transmission Speed | 54 Mbit/s |