CISCO806
4 x 10Base-T LAN, 1 x 10Base-T WAN
Loading Product Options
The Cisco 806 Broadband Router is an Ethernet-to-Ethernet router providing secure Internet and corporate network access with digital subscriber line (DSL) and cable modems. The Cisco 806 Router includes a stateful inspection firewall, optional VPN IP Security Triple Digital Encryption Standard (IPSec 3DES) encryption software, and quality of service (QoS) features for voice and video traffic management.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO806 |
| SKU | GROUP-128783 |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Flash Memory | 8 MB |
| Description | The Cisco 806 Broadband Router is an Ethernet-to-Ethernet router providing secure Internet and corporate network access with digital subscriber line (DSL) and cable modems. The Cisco 806 Router includes a stateful inspection firewall, optional VPN IP Security Triple Digital Encryption Standard (IPSec 3DES) encryption software, and quality of service (QoS) features for voice and video traffic management. |
| Series | cisco 800 |
| Height | 2" |
| Width | 9.7" |
| Depth | 8.5" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Product Name | CISCO806 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 32 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO806 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 32 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |