CISCO7513
11 x Expansion Slot, 2 x Route Processor
Loading Product Options
11 x Expansion Slot, 2 x Route Processor
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO7513 |
| SKU | GROUP-128668 |
| Marketing Information | The Cisco 7513 router is the premier Cisco distributed services, multiprotocol platform, now with twice the performance and enhanced high-availability (HA) features. The Cisco 7513 combines proven Cisco software technology with exceptional reliability, availability, serviceability, and performance features to meet the requirements of today's most mission-critical networks. The Cisco 7513 router provides service provider and enterprise networks with the flexibility they need to meet the constantly changing requirements of their networks. |
| Description | 11 x Expansion Slot, 2 x Route Processor |
| Height | 33.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 22" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | Route Processor |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | 7513 Router Chassis |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | CISCO7513 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router Chassis |
| Number of Total Expansion Slots | 13 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 5.90E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201602 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |