CISCO7304
2 x 10/100/1000Base-T LAN
Loading Product Options
2 x 10/100/1000Base-T LAN
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO7304 |
| SKU | GROUP-128621 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Marketing Information | The Cisco 7304 Router is a mid range, price-performance optimized router with a compact (4-rack-unit [RU]), modular (4-slot) form factor. It delivers high-performance services in IP/MPLS networks and is optimized for the network edge, where the service provider meets the enterprise.ed applications include service provider edge and IP edge routing, service provider managed service customer premises equipment (CPE), and enterprise Internet gateway and enterprise WAN aggregation. |
| Description | 2 x 10/100/1000Base-T LAN |
| Height | 7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 20.5" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 4U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | 7304 Router Chassis |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | CISCO7304 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router Chassis |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 9 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201602 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 2 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |