CISCO7301-BB
1 x Port Adapter, 1 x CompactFlash (CF) Card - 3 x 10/100/1000Ba
Loading Product Options
1 x Port Adapter, 1 x CompactFlash (CF) Card - 3 x 10/100/1000Ba
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO7301-BB |
| SKU | GROUP-128612 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Flash Memory | 64 MB |
| Marketing Information | The Cisco 7301 is a compact, high-performance single-rack-unit (1RU) router coupled with a broad set of interfaces and Cisco IOS Software features, which makes it ideal for both service providers and enterprise applications. As part of the industry-leading Cisco 7000 Series routers, the Cisco 7301 packs high performance in a space- and power-efficient chassis that includes a single Cisco 7000 Series port adapter slot, three onboard Gigabit Ethernet (copper or optical) or Fast Ethernet ports, and new high-speed bus technologies. |
| Description | 1 x Port Adapter, 1 x CompactFlash (CF) Card - 3 x 10/100/1000Ba |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 13.9" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type |
|
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | 7301 Chassis |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 1 GB |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO7301BB |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router Chassis |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Number of Total Expansion Slots | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43201602 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 256 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 3 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |