CISCO7206-CH
6 x Expansion Slot
Loading Product Options
6 x Expansion Slot
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO7206-CH |
| SKU | GROUP-128579 |
| Marketing Information | The Cisco7206 Router Chassis has six slots (slot 1 through slot 6) for the port adapters, one slot for an input/output (I/O) controller, and one slot for a network processing engine. You can place the port adapters in any of the six available slots. The Cisco 7206 supports multi protocol, multimedia routing and bridging over a wide variety of LAN and WAN interface types. |
| Description | 6 x Expansion Slot |
| Series | cisco 7200 |
| Height | 5.3" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 17" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | 7206 Router Chassis |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | CISCO7206CH |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router Chassis |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 50.04 lb |
| SKU UNSPSC | 43201602 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |