CISCO7204
4 x Port Adapter, 1 x I/O Card, 1 x Expansion Slot
Loading Product Options
4 x Port Adapter, 1 x I/O Card, 1 x Expansion Slot
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO7204 |
| SKU | GROUP-128557 |
| Marketing Information | Cisco 7204 Router is designed for today's most mission-critical internetworks because they combine Cisco Systems' proven software technology with reliability, availability, serviceability and exceptional performance features. Cisco 7204 Router provides information system professionals with the flexibility they need to meet the constantly changing requirements at the core and distribution points of their internetworks. |
| Description | 4 x Port Adapter, 1 x I/O Card, 1 x Expansion Slot |
| Series | cisco 7200 |
| Height | 5.3" |
| Width | 16.8" |
| Depth | 17" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | Port Adapter |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | 7204 Router Chassis |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | CISCO7204 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router Chassis |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 5.98E+12 |
| SKU UNSPSC | 43201602 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |