CISCO7140-2FE
2 x PC Card, 1 x Expansion Slot - 2 x 10/100Base-TX LAN
Loading Product Options
2 x PC Card, 1 x Expansion Slot - 2 x 10/100Base-TX LAN
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO7140-2FE |
| SKU | GROUP-128549 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 40 MB |
| Marketing Information | The 7140-2FE VPN Router is full-featured, high-end, integrated VPN solutions melding high-speed, industry leading routing with a comprehensive suite of VPN services. It integrates key features of VPNs-tunneling, data encryption, security, firewall, advanced bandwidth management, and service level validation to provide secure, scalable VPN platforms to better and more cost-effectively accommodate remote-access, remote-office, and extra-net connectivity using public data services. The 7140-2FE VPN Router offers specific hardware configurations optimized for VPN environments or service provider WAN/VPN customer premise equipment (CPE) applications. |
| Description | 2 x PC Card, 1 x Expansion Slot - 2 x 10/100Base-TX LAN |
| Height | 3.5" |
| Width | 18.3" |
| Depth | 17.5" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | Port Adapter |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | 7140-2FE VPN Router |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Memory Card Supported | PC Card |
| Memory Technology | SDRAM |
| Alt Part No | CISCO71402FE |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 5 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 64 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 2 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |