CISCO6015
44.74 Mbps T3 , 155.55 Mbps OC3
Loading Product Options
44.74 Mbps T3 , 155.55 Mbps OC3
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO6015 |
| SKU | GROUP-128498 |
| Marketing Information | The Cisco 6015 is a front-access, six-slot multi-port line-card architecture capable of supporting industry-standard asymmetric DSL (ADSL) and single-pair high-bit-rate DSL (G.shdsl) technologies. The product is fully compliant with Network Equipment Building System (NEBS), American National Standards Institute (ANSI), European Telecommunication Standards Institute (ETSI), and asynchronous transfer mode (ATM) carrier-class network-element standards. Network transmission connections include T1/E1 inverse multiplexing over ATM (IMA), DS3 User-Network Interface (UNI), and OC-3/Synchronous Transport Module level 1 (STM-1) UNI. Up to 48 ADSL or G.shdsl ports can be provisioned for use with the Cisco 6015 in a variety of configurations. |
| Description | 44.74 Mbps T3 , 155.55 Mbps OC3 |
| Height | 5.3" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 11" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 6015 IP DSL Switch |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 155.55 Mbit/s |
| Alt Part No | CISCO6015 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Data Multiplexer |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |