CISCO3640-RPS
4 x Network Module, 2 x PC Card
Loading Product Options
4 x Network Module, 2 x PC Card
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO3640-RPS |
| SKU | GROUP-128251 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 16 MB |
| Marketing Information | Cisco 3600 series routers are modular access routers with LAN and WAN connections that can be configured by means of interchangeable modules and WAN interface cards. With over 70 modular interface options, Cisco 3600 series routers provide solutions for data, voice, video, hybrid dial access, Virtual Private Networks (VPNs), and multiprotocol data routing. |
| Description | 4 x Network Module, 2 x PC Card |
| Height | 3.4" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 15.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | 3640 Multiservice Platform Router |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 128 MB |
| Memory Card Supported | PC Card |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO3640RPS |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 32 MB |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |