CISCO2610-DC
1 x AIM, 1 x Network Module - 1 x 10Base-T LAN
Loading Product Options
1 x AIM, 1 x Network Module - 1 x 10Base-T LAN
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO2610-DC |
| SKU | GROUP-127832 |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 8 MB |
| Marketing Information | The Cisco 2600 Series Modular Routers extends the versatility, integration, and power to corporate branch offices, by providing more performance and increased density for multiple applications. Companies can consolidate the functions of multiple separate devices into a single, compact package that can be managed remotely. Because the Cisco 2600 Series is modular, interface configurations are easily customized to accommodate a wide variety of network applications, such as branch office data access, integrated switching, multiservice voice/data integration, dial access services, VPN access and firewall protection, inter-VLAN routing and serial device concentration. The Cisco 2600 Series is ideal for sites and solutions requiring the highest levels of integration at the edge for Branch Office IP Telephony, voice gateway, and integrated flexible routing with low-density switching solutions. |
| Description | 1 x AIM, 1 x Network Module - 1 x 10Base-T LAN |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 11.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type |
|
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | 2610 Access Router |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 64 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO2610DC |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Additional Information | Allows deployment in DC power environments such as telecommunications carrier central offices or as a managed Customer Premise Equipment (CPE) platform |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 32 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 1 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |