CISCO1805-D
2 x HWIC, 1 x AIM - 2 x 10/100Base-TX LAN, 1 x USB
Loading Product Options
2 x HWIC, 1 x AIM - 2 x 10/100Base-TX LAN, 1 x USB
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO1805-D |
| SKU | GROUP-127599 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Flash Memory | 64 MB |
| Marketing Information | The Cisco 1805 cable router ships with a Cisco cable modem high-speed WAN interface card (HWIC) installed in slot 0 and with a Cisco 10/100BASE-T Ethernet switch HWIC installed in slot 1. Both of these cards must be installed in order for the router to be operational. If either card is removed, the router will default to ROMMON state. |
| Description | 2 x HWIC, 1 x AIM - 2 x 10/100Base-TX LAN, 1 x USB |
| Height | 1.7" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 10.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type |
|
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | 1805 DOCSIS Cable Router |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Memory | 384 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Alt Part No | CISCO1805D |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 2 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |