CISCO1801/K9
8 x 10/100Base-TX LAN, 1 x 10/100Base-TX WAN, 1 x ADSL WAN, 1 x
Loading Product Options
Cisco Systems is redefining best-in-class enterprise and small to midsize business routing with a new line of integrated services routers that are optimized for the secure delivery of data services. Founded on 20 years of leadership and innovation, the Cisco 1801 integrated services routers intelligently embed data, security, and wireless technology into a single, resilient system for fast, secure, scalable delivery of mission-critical business applications.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO1801/K9 |
| SKU | GROUP-127569 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Flash Memory | 32 MB |
| Marketing Information | Cisco Systems is redefining best-in-class enterprise and small to midsize business routing with a new line of integrated services routers that are optimized for the secure delivery of data services. Founded on 20 years of leadership and innovation, the Cisco 1801 integrated services routers intelligently embed data, security, and wireless technology into a single, resilient system for fast, secure, scalable delivery of mission-critical business applications. The best-in-class Cisco 1801 architecture has been specifically designed to meet requirements of small to medium-sized businesses (SMBs), enterprise branch offices, and service provider-managed services applications for delivery of concurrent services at wire-speed performance. The integrated secure systems architecture of the Cisco 1801 delivers maximum business agility and investment protection. |
| Description | Cisco Systems is redefining best-in-class enterprise and small to midsize business routing with a new line of integrated services routers that are optimized for the secure delivery of data services. Founded on 20 years of leadership and innovation, the Cisco 1801 integrated services routers intelligently embed data, security, and wireless technology into a single, resilient system for fast, secure, scalable delivery of mission-critical business applications. |
| Series | cisco 1800 |
| Height | 1.7" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 9.5" |
| Brand | Cisco |
| Broadband Transmission Technology | ADSL |
| Bypass | No |
| Carrier Supported | ISDN/DSL |
| Certifications & Standards |
|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor |
|
| Product Name | CISCO1801/K9 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 384 MB |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO1801K9 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Additional Information | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Security Features |
|
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.10 lb |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 11 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |