CISCO1601-R
Product Type: Router
Total Number of Ports: 3
Management Port: Yes
Ethernet AUI: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of Total Expansion Slots: 1
Total Number of Ports: 3
Management Port: Yes
Ethernet AUI: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number of Total Expansion Slots: 1
Loading Product Options
Cisco 1600 series routers connect small offices with Ethernet LANs to the Internet and to company intranets using several wide-area-network (WAN) technologies: Integrated Service Digital Network (ISDN), asynchronous serial, and synchronous serial such as Frame Relay, leased lines, Switched 56, Switched Multimegabit Data Service (SMDS), and X.25.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO1601-R |
| SKU | GROUP-127409 |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 4 MB |
| Marketing Information | Cisco 1600 series routers connect small offices with Ethernet LANs to the Internet and to company intranets using several wide-area-network (WAN) technologies: Integrated Service Digital Network (ISDN), asynchronous serial, and synchronous serial such as Frame Relay, leased lines, Switched 56, Switched Multimegabit Data Service (SMDS), and X.25. |
| Description | Cisco 1600 series routers connect small offices with Ethernet LANs to the Internet and to company intranets using several wide-area-network (WAN) technologies: Integrated Service Digital Network (ISDN), asynchronous serial, and synchronous serial such as Frame Relay, leased lines, Switched 56, Switched Multimegabit Data Service (SMDS), and X.25. |
| Height | 2.2" |
| Width | 11.2" |
| Depth | 8.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | WIC |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO1601-R |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manageable | No |
| Management Port | Yes |
| Maximum Memory | 24 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | CISCO1601R |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Router |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222609 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 8 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 3 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |