CISCO1538M
8 x , 1 x
Loading Product Options
8 x , 1 x
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CISCO1538M |
| SKU | GROUP-127397 |
| Marketing Information | THE CISCO 1538 SERIES MICRO HUB 10/100 PROVIDES FLEXIBLE 10/100 AUTOSENSING FAST ETHERNET DESKTOP CONNECTIVITY FOR CREATING HIGH-PERFORMANCE LANS AT AN AFFORDABLE PRICE. THE EIGHT-PORT 10BASET/100BASETX AUTOSENSING HUBS PROVIDE 100-MBPS PEAK AGGREGATE THROUGHPUT, UP TO 10 TIMES THE PERFORMANCE OF TRADITIONAL ETHERNET HUBS. IDEAL FOR ENTERPRISE REMOTE BRANCH OFFICES AND SMALL AND GROWING BUSINESSES WHERE MANAGEMENT IS A REQUIREMENT, THE CISCO 1538M AND CISCO 1538 MICRO HUB PRODUCTS DELIVER THE MOST COST-EFFECTIVE AND POWERFUL MANAGEMENT OPTIONS IN THEIR CLASS. |
| Description | 8 x , 1 x |
| Height | 3.1" |
| Width | 11.2" |
| Depth | 8.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | 1538M Ethernet Hub |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management Port | Yes |
| Alt Part No | CISCO1538M |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Network Hub |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222610 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |