CISCO WS-X6748-SFP
Application/Usage: Data Networking
Data Transfer Rate: 1 Gbps Gigabit Ethernet
Expansion Slots: 48 x SFP (mini-GBIC)
Limited Warranty: 90
Data Transfer Rate: 1 Gbps Gigabit Ethernet
Expansion Slots: 48 x SFP (mini-GBIC)
Limited Warranty: 90
Loading Product Options
Catalyst 6500 series mixed media/fiber-based gigabit Ethernet interface modules are used in distribution and core layers, data-center and Metro Ethernet applications. This gigabit Ethernet interface module deliver wire-speed switched connectivity and support several switch fabric connections and traffic forwarding options.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-X6748-SFP |
| SKU | GROUP-214057 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | Catalyst 6500 series mixed media/fiber-based gigabit Ethernet interface modules are used in distribution and core layers, data-center and Metro Ethernet applications. This gigabit Ethernet interface module deliver wire-speed switched connectivity and support several switch fabric connections and traffic forwarding options. With a range of port densities and modular physical layer interfaces, this module also offer a choice of packet buffer depths for traffic shaping, and QoS granularity with varying number of queues and drop threshold options. |
| Description | Catalyst 6500 series mixed media/fiber-based gigabit Ethernet interface modules are used in distribution and core layers, data-center and Metro Ethernet applications. This gigabit Ethernet interface module deliver wire-speed switched connectivity and support several switch fabric connections and traffic forwarding options. |
| Series | Cisco Catalyst 6500 |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 1.2" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 16" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO WS-X6748-SFP |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 |
| Media Type | Optical Fiber |
| Alt Part No | WSX6748SFP |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Expansion Module |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 6.00E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |