CISCO WS-X6548-RJ-45=
48 x 10/100Base-TX
Loading Product Options
The Catalyst 6500 48-port 10/100 Fabric-enabled Fast Ethernet RJ-45 module is designed for distribution and core switches, as well as switches located in server farms and data centers.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-X6548-RJ-45= |
| SKU | GROUP-213980 |
| Marketing Information | The Catalyst 6500 48-port 10/100 Fabric-enabled Fast Ethernet RJ-45 module is designed for distribution and core switches, as well as switches located in server farms and data centers. |
| Description | The Catalyst 6500 48-port 10/100 Fabric-enabled Fast Ethernet RJ-45 module is designed for distribution and core switches, as well as switches located in server farms and data centers. |
| Series | Cisco Catalyst 6500 |
| Application/Usage | Switching Network |
| Height | 1.2" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 16" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO WS-X6548-RJ-45= |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| Interfaces/Ports Details | 48 x RJ-45 Female 10/100Base-TX LAN |
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Maximum Distance Supported | 328 ft |
| Media Type | Twisted Pair |
| Alt Part No | WSX6548RJ45= |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10GBase-LRM |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Switching Module |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 12 lb |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard |
|
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |