CISCO WS-X6548-RJ-21
48 x 10/100Base-TX
Loading Product Options
48 x 10/100Base-TX
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-X6548-RJ-21 |
| SKU | GROUP-213974 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The 48-port 10/100BASE-T switching module (WS-X6548-RJ-21) provides 48 switched, 10/100-Mbps, full- or half-duplex ports. The module has 4 RJ-21 connectors (12 ports per connector) for Category 5, Category 5e, or Category 6 cable. The WS-X6548-RJ-21 module has 1-MB per-port packet buffers and a single fabric channel interface. The switching module is upgradable to support distributed forwarding with an optional Distributed Forwarding Card (WS-F6K-DFC). The WS-X6548-RJ-21 module is auto-MDI/MDIX capable, you can use either straight or crossover cable, and the module will automatically detect and adjust for the cable type. |
| Description | 48 x 10/100Base-TX |
| Series | Cisco Catalyst 6500 |
| Application/Usage | Switching Network |
| Height | 1.2" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 16" |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | Catalyst Switching Module |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Interfaces/Ports Details |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Maximum Data Transfer Rate | 100 Mbit/s |
| Maximum Distance Supported | 328 ft |
| Alt Part No | WSX6548RJ21 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Switching Module |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 20 lb |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard |
|
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |