CISCO WS-X6516A-GBIC
16 x GBIC
Loading Product Options
The new enhanced Catalyst 6500 16-port GBIC-based Gigabit Ethernet Module provides a cost-effective and flexible approach to deploying gigabit Ethernet in the backbone of the network as well as server-farms. Supporting the GBIC form factor that can be used with Fiber or Copper installations, this module also offers higher density coarse wave division multiplexing (CWDM) and ZX-based GBIC deployments when used in the Catalyst 6500 multilayer switch series or Cisco 7600 Internet Router Series.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-X6516A-GBIC |
| SKU | GROUP-213932 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Marketing Information | The new enhanced Catalyst 6500 16-port GBIC-based Gigabit Ethernet Module provides a cost-effective and flexible approach to deploying gigabit Ethernet in the backbone of the network as well as server-farms. Supporting the GBIC form factor that can be used with Fiber or Copper installations, this module also offers higher density coarse wave division multiplexing (CWDM) and ZX-based GBIC deployments when used in the Catalyst 6500 multilayer switch series or Cisco 7600 Internet Router Series. |
| Description | The new enhanced Catalyst 6500 16-port GBIC-based Gigabit Ethernet Module provides a cost-effective and flexible approach to deploying gigabit Ethernet in the backbone of the network as well as server-farms. Supporting the GBIC form factor that can be used with Fiber or Copper installations, this module also offers higher density coarse wave division multiplexing (CWDM) and ZX-based GBIC deployments when used in the Catalyst 6500 multilayer switch series or Cisco 7600 Internet Router Series. |
| Series | Cisco Catalyst 6500 |
| Application/Usage | Switching Network |
| Height | 1.2" |
| Width | 14.4" |
| Depth | 16" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-X6516A-GBIC |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | Yes |
| Management Port | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Alt Part No | WSX6516AGBIC |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Switching Module |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 14.50 lb |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |