CISCO WS-X6500-SFM2
Cisco Catalyst 6500 Series Fabric 2 Switch Module - Switch Fabri
Loading Product Options
The Switch Fabric Module delivers not only best-in-class bandwidth, but also the performance and advanced services required for today's most advanced networks.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-X6500-SFM2 |
| SKU | GROUP-213924 |
| Marketing Information | The Switch Fabric Module delivers not only best-in-class bandwidth, but also the performance and advanced services required for today's most advanced networks. |
| Description | The Switch Fabric Module delivers not only best-in-class bandwidth, but also the performance and advanced services required for today's most advanced networks. |
| Series | Cisco Catalyst 6500 |
| Application/Usage | Data Networking |
| Height | 1.8" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 16.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatibility |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO WS-X6500-SFM2 |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Limited Warranty | 90 |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | WSX6500SFM2 |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Switch Fabric Module |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Shipping Weight (Approximate) | 14 lb |
| NSN Part Number | 7.04E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222600 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |