CISCO WS-C4507R-E
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C4507R-E |
| SKU | GROUP-212301 |
| Marketing Information | The Catalyst 4507R-e with CenterFlex technology provides scalable nonblocking Layer 2-4 switching with Secure, Flexible, Non-Stop communications, enabling business resilience for enterprises, small and medium-sized businesses (SMBs), and Metro Ethernet customers deploying business-critical applications. CenterFlex technology is the technology enabled by the Supervisor 6-E centralized ASICs, which deliver the highest centralized performance and configuration flexibility in the industry. CenterFlex technology enables granular optimization of real-time voice, video and data communication, maximizing performance and enhancing end user experience. The new "E-Series" with CenterFlex technology is designed with unprecedented backward and forward compatibility delivering exceptional investment protection and deployment flexibility to meet the evolving needs of organizations of all sizes. |
| Description | The Catalyst 4507R-e with CenterFlex technology provides scalable nonblocking Layer 2-4 switching with Secure, Flexible, Non-Stop communications, enabling business resilience for enterprises, small and medium-sized businesses (SMBs), and Metro Ethernet customers deploying business-critical applications. CenterFlex technology is the technology enabled by the Supervisor 6-E centralized ASICs, which deliver the highest centralized performance and configuration flexibility in the industry. CenterFlex technology enables granular optimization of real-time voice, video and data communication, maximizing performance and enhancing end user experience |
| Series | Cisco Catalyst 4500 |
| Height | 19.2" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 12.5" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C4507R-E |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | No |
| Alt Part No | WSC4507RE |
| Modular | No |
| Model | 4507R-E |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Switch Chassis |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |