CISCO WS-C4506-E
x - Power Over Ethernet
Loading Product Options
The 6-slot Cisco Catalyst 4506-E chassis is ideal for Power over Ethernet (PoE) or non-PoE enterprise wiring closets, and small distribution, small core, and branch offices. This chassis support all Cisco Catalyst 4500 Series classic and E-Series line cards.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C4506-E |
| SKU | GROUP-212280 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Marketing Information | The 6-slot Cisco Catalyst 4506-E chassis is ideal for Power over Ethernet (PoE) or non-PoE enterprise wiring closets, and small distribution, small core, and branch offices. This chassis support all Cisco Catalyst 4500 Series classic and E-Series line cards. |
| Description | The 6-slot Cisco Catalyst 4506-E chassis is ideal for Power over Ethernet (PoE) or non-PoE enterprise wiring closets, and small distribution, small core, and branch offices. This chassis support all Cisco Catalyst 4500 Series classic and E-Series line cards. |
| Series | Cisco Catalyst 4500 |
| Height | 17.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 17.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type |
|
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C4506-E |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Alt Part No | WSC4506E |
| Modular | No |
| Model | 4506-E |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Switch Chassis |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | Yes |
| Number of Total Expansion Slots | 6 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| System Requirements |
|
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |