CISCO WS-C3850-24T-L
Number of Stack Ports: 2
Port/Expansion Slot Details: 24 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet/ Fast Ethernet
Network Technology: 10/100Base-TX
Number of Total Expansion Slots: 1
Layer Supported: 2
Manageable: Yes
Port/Expansion Slot Details: 24 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet/ Fast Ethernet
Network Technology: 10/100Base-TX
Number of Total Expansion Slots: 1
Layer Supported: 2
Manageable: Yes
Loading Product Options
The Cisco® Catalyst® 3850 Series is the next generation of enterprise-class stackable access-layer switches that provide full convergence between wired and wireless on a single platform. Cisco's new Unified Access Data Plane (UADP) application-specific integrated circuit (ASIC) powers the switch and enables uniform wired-wireless policy enforcement, application visibility, flexibility and application optimization. This convergence is built on the resilience of the new and improved Cisco StackWise-480. The Cisco Catalyst 3850 Series Switches support full IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus (PoE+), modular and field-replaceable network modules, redundant fans and power supplies.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3850-24T-L |
| SKU | GROUP-1001000010 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 2 GB |
| Description | The Cisco® Catalyst® 3850 Series is the next generation of enterprise-class stackable access-layer switches that provide full convergence between wired and wireless on a single platform. Cisco's new Unified Access Data Plane (UADP) application-specific integrated circuit (ASIC) powers the switch and enables uniform wired-wireless policy enforcement, application visibility, flexibility and application optimization. This convergence is built on the resilience of the new and improved Cisco StackWise-480. The Cisco Catalyst 3850 Series Switches support full IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus (PoE+), modular and field-replaceable network modules, redundant fans and power supplies. |
| Series | Cisco Catalyst 3850 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 17.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | IEEE Standards: 802.1w 802.1x 802.1x-Rev 802.3ad 802.3af 802.3at 802.3x 802.1D 802.1p 802.1Q 802.3 802.3u 802.3ab 802.3z 802.1s Safety Certifications: UL 60950-1 Second Edition CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Second Edition EN 60950-1 Second Edition IEC 60950-1 Second Edition GOST NOM Electromagnetic Emissions Certifications: FCC Part 15 (CFR 47) Class A ICES-003 Class A EN 55022 Class A CISPR 22 Class A AS/NZS 3548 Class A BSMI Class A (AC input models only) VCCI Class A EN 55024 EN300386 EN 50082-1 EN 61000-3-2 EN 61000-3-3 EN61000-4-2 EN61000-4-3 EN61000-4-4 EN61000-4-5 EN61000-4-6 EN 61000-6-1; IEEE Standards:; Safety Certifications:; Electromagnetic Emissions Certifications: |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3850-24T-L |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS-5 |
| Green Compliant | Yes |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | Yes |
| Management | MIB RMON I and II SNMPv1, v2c, v3 QOS VLAN DHCP |
| Management Port | Yes |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC385024TL |
| Modular | Yes |
| MTBF | 303230 Hour |
| Model | WS-C3850-24T-L |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 4 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |