CISCO WS-C3850-24T-E
Cisco Catalyst 3850 24 Port Data IP Services
Loading Product Options
The Cisco® Catalyst® 3850 Series is the next generation of enterprise-class stackable access-layer switches that provide full convergence between wired and wireless on a single platform. Cisco's new Unified Access Data Plane (UADP) application-specific integrated circuit (ASIC) powers the switch and enables uniform wired-wireless policy enforcement, application visibility, flexibility and application optimization.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3850-24T-E |
| SKU | GROUP-9511112816 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Flash Memory | 2 GB |
| Description | The Cisco® Catalyst® 3850 Series is the next generation of enterprise-class stackable access-layer switches that provide full convergence between wired and wireless on a single platform. Cisco's new Unified Access Data Plane (UADP) application-specific integrated circuit (ASIC) powers the switch and enables uniform wired-wireless policy enforcement, application visibility, flexibility and application optimization. |
| Series | Cisco Catalyst 3850 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 17.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3850-24T-E |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS-5 |
| Green Compliant | Yes |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Media Type | Twisted Pair |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC385024TE |
| Modular | No |
| MTBF | 303230 Hour |
| Model | WS-C3850-24T-E |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 4 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 24 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |