CISCO WS-C3850-24PW-S
Cisco Catalyst 3850 24 Port PoE with 5 AP license IP Base
Loading Product Options
Cisco Catalyst 3850 24 Port PoE with 5 AP license IP Base
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3850-24PW-S |
| SKU | GROUP-9511112788 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Flash Memory | 2 GB |
| Description | Cisco Catalyst 3850 24 Port PoE with 5 AP license IP Base |
| Series | Cisco Catalyst 3850 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 17.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | Network Interface Module (NIM) |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3850-24PW-S |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Media Type | Twisted Pair |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC385024PWS |
| Modular | No |
| MTBF | 269450 Hour |
| Model | WS-C3850-24P-S |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 4 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 24 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |