CISCO WS-C3850-24P-S
Cisco Catalyst WS-C3850-24P-S Layer 3 Switch
Product Type: Layer 3 Switch
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 6
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Product Type: Layer 3 Switch
Media Type Supported: Twisted Pair
Twisted Pair Cable Standard: Category 6
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Loading Product Options
The Cisco® Catalyst® 3850 Series is the next generation of enterprise-class stackable access-layer switches that provide full convergence between wired and wireless on a single platform. Cisco's new Unified Access Data Plane (UADP) application-specific integrated circuit (ASIC) powers the switch and enables uniform wired-wireless policy enforcement, application visibility, flexibility and application optimization. This convergence is built on the resilience of the new and improved Cisco StackWise-480. The Cisco Catalyst 3850 Series Switches support full IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus (PoE+), modular and field-replaceable network modules, redundant fans and power supplies.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3850-24P-S |
| SKU | GROUP-1001000009 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 2 GB |
| Description | The Cisco® Catalyst® 3850 Series is the next generation of enterprise-class stackable access-layer switches that provide full convergence between wired and wireless on a single platform. Cisco's new Unified Access Data Plane (UADP) application-specific integrated circuit (ASIC) powers the switch and enables uniform wired-wireless policy enforcement, application visibility, flexibility and application optimization. This convergence is built on the resilience of the new and improved Cisco StackWise-480. The Cisco Catalyst 3850 Series Switches support full IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus (PoE+), modular and field-replaceable network modules, redundant fans and power supplies. |
| Series | Cisco Catalyst 3850 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 17.7" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | IEEE Standards: 802.1s 802.1w 802.11 802.1x 802.1x-Rev 802.3ad 802.3af 802.3at 802.3x 802.1D 802.1p 802.1Q 802.3 802.3u 802.3ab 802.3z EMC: 47CFR Part 15 (CFR 47) Class A (FCC Part 15 Class A) AS/NZS CISPR22 Class A CISPR22 Class A EN55022 Class A ICES003 Class A VCCI Class A EN61000-3-2 EN61000-3-3 KN22 Class A KCC CNS13438 Class A EN55024 CISPR24 KN24 Safety: UL 60950-1 Second Edition CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 Second Edition EN 60950-1 Second Edition IEC 60950-1 Second Edition GOST NOM; IEEE Standards:; EMC:; Safety: |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3850-24P-S |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS-5 |
| Green Compliant | Yes |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Manageable | Yes |
| Management | Web Based Management Telnet CLI DHCP QoS VLAN RMON I and II standards SNMP v1, v2c, and v3 Syslog MIB |
| Management Port | Yes |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC385024PS |
| Modular | Yes |
| MTBF | 296450 Hour |
| Model | WS-C3850-24P-S |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 4 GB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |