CISCO WS-C3850-12X48U-S
Capacity
Type: IPv4 routes
Value: 24000
Type: NetFlow entries
Value: 48000
Type: Switched virtual interfaces (SVIs)
Type: IPv4 routes
Value: 24000
Type: NetFlow entries
Value: 48000
Type: Switched virtual interfaces (SVIs)
Loading Product Options
Networking
Advanced Switching: Layer 3
Compliant Standards: IEEE 802.1D , IEEE 802.1p , IEEE 802.1Q , IEEE 802.1s , IEEE 802.1w , IEEE 802.1x , IEEE 802.3 , IEEE 802.3ab , IEEE 802.3ad (LACP) , IEEE 802.3af , IEEE 802.3at , IEEE 802.3u , IEEE 802.3x , IEEE 802.3z
Features: Access Control List (ACL) support , ARP support , Auto-negotiation , Auto-uplink (auto MDI/MDI-X) , Cisco StackPower technology , Cisco StackWise-480 technology , DHCP snooping , Dynamic ARP Inspection (DAI) , Dynamic Trunking Protocol (DTP) support , Energy Efficient Ethernet , Flexible NetFlow (FNF) , IGMP snooping , IPv4 support , IPv6 support , Layer 3 load balancing , Link Aggregation Control Protocol (LACP) , MLD snooping , Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support , Port Aggregation Protocol (PAgP) support , Quality of Service (QoS) , RADIUS support , Rapid Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVRST+) , Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support , Remote Switch Port Analyzer (RSPAN) , Shaped Round Robin (SRR) , STP Root Guard , Syslog support , Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support , Trunking , Uni-Directional Link Detection (UDLD) , Virtual Route Forwarding-Lite (VRF-Lite) , VLAN support
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3850-12X48U-S |
| SKU | GROUP-199019841852624 |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 2 GB |
| Description | Networking Advanced Switching: Layer 3 Compliant Standards: IEEE 802.1D , IEEE 802.1p , IEEE 802.1Q , IEEE 802.1s , IEEE 802.1w , IEEE 802.1x , IEEE 802.3 , IEEE 802.3ab , IEEE 802.3ad (LACP) , IEEE 802.3af , IEEE 802.3at , IEEE 802.3u , IEEE 802.3x , IEEE 802.3z Features: Access Control List (ACL) support , ARP support , Auto-negotiation , Auto-uplink (auto MDI/MDI-X) , Cisco StackPower technology , Cisco StackWise-480 technology , DHCP snooping , Dynamic ARP Inspection (DAI) , Dynamic Trunking Protocol (DTP) support , Energy Efficient Ethernet , Flexible NetFlow (FNF) , IGMP snooping , IPv4 support , IPv6 support , Layer 3 load balancing , Link Aggregation Control Protocol (LACP) , MLD snooping , Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support , Port Aggregation Protocol (PAgP) support , Quality of Service (QoS) , RADIUS support , Rapid Per-VLAN Spanning Tree Plus (PVRST+) , Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support , Remote Switch Port Analyzer (RSPAN) , Shaped Round Robin (SRR) , STP Root Guard , Syslog support , Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support , Trunking , Uni-Directional Link Detection (UDLD) , Virtual Route Forwarding-Lite (VRF-Lite) , VLAN support |
| Series | Cisco Catalyst 3850 |
| Height | 1.8 in |
| Width | 17.5 in |
| Depth | 19.2 in |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO WS-C3850-12X48U-S |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Manageable | No |
| Management Port | No |
| Alt Part No | WSC385012X48US |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |