CISCO WS-C3750G-24TS-S1U
24 x 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
The Cisco Catalyst 3750G-24TS switch is an innovative switch that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This product series represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system one switch at a time.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3750G-24TS-S1U |
| SKU | GROUP-212049 |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 3750G-24TS switch is an innovative switch that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This product series represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system one switch at a time. |
| Description | The Cisco Catalyst 3750G-24TS switch is an innovative switch that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This product series represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system one switch at a time. |
| Series | Cisco Catalyst 3750 |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 11.6" |
| Additional Warranty Information | In the event of discontinuance of product manufacture, Cisco warranty support is limited to five (5) years from the announcement of discontinuance. |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3750G-24TS-S1U |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Media Type | Twisted Pair |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC3750G24TSS1U |
| Modular | No |
| MTBF | 188574 Hour |
| Model | 3750G-24T-S |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |