CISCO WS-C3750G-24T-E
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3750G-24T-E |
| SKU | GROUP-212030 |
| Marketing Information | The new Cisco Catalyst 3750G-24T-E switch is an innovative product that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This new product represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system, one switch at a time. For mid-sized organizations and enterprise branch offices, the Cisco Catalyst 3750G-24T-E eases deployment of converged applications and adapts to changing business needs by providing configuration flexibility, support for converged network patterns, and automation of intelligent network-services configurations. In addition, the Cisco Catalyst 3750G-24T-E is optimized for high-density Gigabit Ethernet deployments and includes a diverse range of switches that meet access, aggregation, or small-network backbone-connectivity requirements. |
| Description | The new Cisco Catalyst 3750G-24T-E switch is an innovative product that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This new product represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system, one switch at a time. |
| Series | Cisco Catalyst 3750 |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 12.8" |
| Additional Warranty Information | In the event of discontinuance of product manufacture, Cisco warranty support is limited to five (5) years from the announcement of discontinuance. |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3750G-24T-E |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Media Type | Twisted Pair |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Alt Part No | WSC3750G24TE |
| Modular | No |
| MTBF | 188574 Hour |
| Model | 3750G-24PS |
| DSL Port | No |
| Network Technology |
|
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Additional Information |
|
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| Stack Port | Yes |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |