CISCO WS-C3750G-12S-S
Number of Total Expansion Slots: 12
Number of SFP Slots: 12
Limited Warranty: Lifetime
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3750G-12S-S |
| SKU | GROUP-212002 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | No |
| Flash Memory | 16 MB |
| Marketing Information | The new Cisco Catalyst 3750G-12S switch is an innovative product that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. This new product represents the next generation in desktop switches, and features Cisco StackWise technology, a 32-Gbps stack interconnect that allows customers to build a unified, highly resilient switching system, one switch at a time. For mid-sized organizations and enterprise branch offices, the Cisco Catalyst 3750G-12S eases deployment of converged applications and adapts to changing business needs by providing configuration flexibility, support for converged network patterns, and automation of intelligent network-services configurations. In addition, the Cisco Catalyst 3750G-12S is optimized for high-density Gigabit Ethernet deployments and includes a diverse range of switches that meet access, aggregation, or small-network backbone-connectivity requirements. |
| Description | The new Cisco Catalyst 3750G-12S switch is an innovative product that improves LAN operating efficiency by combining industry-leading ease of use and the highest resiliency available for stackable switches. |
| Series | Cisco Catalyst 3750 |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 12.8" |
| Additional Warranty Information | In the event of discontinuance of product manufacture, Cisco warranty support is limited to five (5) years from the announcement of discontinuance. |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards | IEEE 802.1s IEEE 802.1w IEEE 802.1x IEEE 802.3ad IEEE 802.3x: full duplex on 10BASE-T, 100BASE-TX, and 1000BASE-T ports IEEE 802.1D: Spanning-Tree Protocol IEEE 802.1p: CoS Prioritization IEEE 802.1Q: VLAN IEEE 802.3: 10BASE-T specification IEEE 802.3u: 100BASE-TX specification IEEE 802.3ab: 1000BASE-T specification IEEE 802.3z: 1000BASE-X specification RMON I and II standards Safety certifications: UL to UL 60950, Third Edition C-UL to CAN/CSA C22.2 No. 60950-00, Third Edition TUV/GS to EN 60950:2000 CB to IEC 60950 with all country deviations NOM to NOM-019-SCFI CE Marking Electromagnetic emissions certifications: FCC Part 15 Class A EN 55022: 1998 (CISPR22) EN 55024: 1998 (CISPR24) VCCI Class A AS/NZS 3548 Class A CE CNS 13438 Class A MIC Telco: CLEI code Management: BRIDGE-MIB CISCO-CDP-MIB CISCO-CLUSTER-MIB CISCO-CONF-MAN-MIB CISCO-ENTITY-FRU-CONTROL-MIB CISCO-ENVMON-MIB CISCO-FLASH-MIB CISCO-FTP-CLIENT-MIB CISCO-HSRP-MIB CISCO-HSRP-EXT-MIB CISCO-IGMP-FILTER-MIB CISCO-IMAGE-MIB CISCO-L2L3-INTERFACE-CONFIG-MIB CISCO-MAC-NOTIFICATION-MIB CISCO-MEMORY-POOL-MIB CISCO-PAGP-MIB CISCO-PING-MIB CISCO-PROCESS-MIB CISCO-RTTMON-MIB CISCO-STACK-MIB CISCO-STACKMAKER-MIB CISCO-STP-EXTENSIONS-MIB CISCO-SYSLOG-MIB CISCO-TCP-MIB CISCO-VLAN-IFTABLE-RELATIONSHIP-MIB CISCO-VLAN-MEMBERSHIP-MIB CISCO-VTP-MIB ENTITY-MIB ETHERLIKE-MIB IF-MIB IGMP-MIB IPMROUTE-MIB OLD-CISCO-CHASSIS-MIB OLD-CISCO-FLASH-MIB OLD-CISCO-INTERFACES-MIB OLD-CISCO-IP-MIB OLD-CISCO-SYS-MIB OLD-CISCO-TCP-MIB OLD-CISCO-TS-MIB OSPF-MIB (RFC 1253) PIM-MIB RFC1213-MIB RFC1253-MIB RMON-MIB RMON2-MIB SNMP-FRAMEWORK-MIB SNMP-MPD-MIB SNMP-NOTIFICATION-MIB SNMP-TARGET-MIB SNMPv2-MIB TCP-MIB UDP-MIB |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3750G-12S-S |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | Command-line interface (CLI) Cisco Cluster Management Suite (CMS) Software CiscoWorks IGMP snooping Up to 1024 VLANs per switch or stack and up to 128 spanning-tree instances per switch are supported 4000 VLAN IDs are supported Cisco Group Management Protocol (CGMP) RMON Trivial File Transfer Protocol (TFTP) Web browser setup utility allows one-click initialization for IP addresses and passwords SNMP v1, v2c, and v3 |
| Management Port | Yes |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Alt Part No | WSC3750G12SS |
| Modular | No |
| MTBF | 215000 Hour |
| Model | 3750G-12S |
| DSL Port | No |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of SFP Slots | 12 |
| Number of Total Expansion Slots | 12 |
| Additional Information | Stackable: A total of 468 Ethernet 10/100 ports or 252 Ethernet 10/100/1000 ports Up to 12 EtherChannel groups are supported per stack Up to 64 aggregate or individual policers are available per Fast Ethernet or Gigabit Ethernet port 20,000 unicast routes Configurable up to 1000 IGMP groups and multicast routes Configurable maximum transmission unit (MTU) of up to 9018 bytes (Jumbo frames) for bridging on Gigabit Ethernet ports, and up to 1546 bytes for bridging and routing on Fast Ethernet ports Acoustic noise: 42 decibels (dB) |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 12 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 7.46E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |