CISCO WS-C3650-24TD-S
24 Ports - Manageable - 24 x RJ-45 - 2 x Expansion Slots - 10/100/1000Base-T - Rack-mountable
Loading Product Options
24 Ports - Manageable - 24 x RJ-45 - 2 x Expansion Slots - 10/100/1000Base-T - Rack-mountable
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3650-24TD-S |
| SKU | GROUP-900015007 |
| Description | 24 Ports - Manageable - 24 x RJ-45 - 2 x Expansion Slots - 10/100/1000Base-T - Rack-mountable |
| Series | Cisco Catalyst 3650 |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 17.6" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Certifications & Standards |
|
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3650-24TD-S |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS-5 |
| Green Compliant | Yes |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 3 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Management Port | Yes |
| Media Type | Twisted Pair |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC365024TDS |
| Modular | No |
| MTBF | 661800 Hour |
| Model | WS-C3650-24TD |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 4 GB |
| Token Ring Port | No |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5e |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |