CISCO WS-C3560X-48PF-L
Total Number of Network Ports: 48
Number of PoE (RJ-45) Ports: 48
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet Network
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Number of PoE (RJ-45) Ports: 48
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet Network
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
Cisco is pleased to introduce the new Cisco Catalyst 3750-X and 3560-X Series Switches. The Cisco Catalyst 3750-X and 3560-X Series Switches are an enterprise-class lines of stackable and standalone switches, respectively.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C3560X-48PF-L |
| SKU | GROUP-211866 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Flash Memory | 128 MB |
| Marketing Information | Cisco is pleased to introduce the new Cisco Catalyst 3750-X and 3560-X Series Switches. The Cisco Catalyst 3750-X and 3560-X Series Switches are an enterprise-class lines of stackable and standalone switches, respectively. These switches provide high availability, scalability, security, energy efficiency, and ease of operation with innovative features such as Cisco StackPower, IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus (PoE+) configurations, optional network modules, redundant power supplies, and Media Access Control Security (MACsec) features. The Cisco Catalyst 3750-X Series with StackWise Plus technology provides scalability, ease of management and investment protection for the evolving business needs. The Cisco Catalyst 3750-X and 3560-X enhance productivity by enabling applications such as IP telephony, wireless, and video for borderless network experience. |
| Description | Cisco is pleased to introduce the new Cisco Catalyst 3750-X and 3560-X Series Switches. The Cisco Catalyst 3750-X and 3560-X Series Switches are an enterprise-class lines of stackable and standalone switches, respectively. |
| Series | Cisco Catalyst 3560 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 19.4" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C3560X-48PF-L |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliance Certificate/Authority | RoHS-5 |
| Green Compliant | Yes |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | Command-line interface (CLI) DHCP VLAN QoS SNMP v1,2c,3 RMON |
| Management Port | Yes |
| Memory Card Supported | CompactFlash |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC3560X48PFL |
| Modular | No |
| Model | 3560X-48PF-L |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 256 MB |
| System Requirements | Disk space: 200 MB Hardware: PC with 1 GHz Memory: 1 GB PC hardware: 1 GHz Screen Resolution: 1024 x 768 Operating Systems: Windows 2000 Professional (Service Pack 4 or later) Windows 2003 Server Windows XP Professional (Service Pack 2 or later) Windows Vista Ultimate Windows 7 Macintosh OS X |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | Yes |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |