CISCO WS-C2960S-48TS-L
Total Number of Network Ports: 48
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet Network/4x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Port/Expansion Slot Details: 48 x Gigabit Ethernet Network/4x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
The Cisco Catalyst 2960-S ports are capable of reduced power modes so that ports not in use can move into a lower power utilization state.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C2960S-48TS-L |
| SKU | GROUP-211499 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Flash Memory | 64 MB |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 2960-X Series provides a direct replacement for each Catalyst 2960-S Series Gigabit Ethernet model, at the same price. The Catalyst 2960-X provides better architecture, features, and performance than the 2960-S, doubling the feature set. Customers for the Catalyst 2960-SF Fast Ethernet switches should also consider moving to the 2960-X switches, which provide the features of the Catalyst 2960-SF and more, including PoE Plus (PoE+), improved IPv6 performance, and optional StackWise stacking. The 2960-X PoE models have a premium of approximately 20 to 25 percent over the 2960-SF Series. |
| Description | The Cisco Catalyst 2960-S ports are capable of reduced power modes so that ports not in use can move into a lower power utilization state. |
| Series | Cisco Catalyst 2960 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 11.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C2960S-48TS-L |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage |
|
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Manageable | Yes |
| Management | IEEE 802.1p QoS DHCP IEEE 802.1Q VLAN RMON CLI CiscoWorks LAN Management Solution SNMPv3 Syslog |
| Management Port | No |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC2960S48TSL |
| Modular | No |
| Model | 2960S-48TS-L |
| DSL Port | No |
| Network Standard | 128 MB |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Gigabit Ethernet Network 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Total Number of Ports | 48 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |