CISCO WS-C2960S-24TS-L
Total Number of Network Ports: 24
Number of Network (RJ-45) Ports: 24
Port/Expansion Slot Details: 24 x Gigabit Ethernet Network/4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Number of Network (RJ-45) Ports: 24
Port/Expansion Slot Details: 24 x Gigabit Ethernet Network/4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot
Network Technology: 10/100/1000Base-T
Loading Product Options
The Cisco Catalyst 2960-S and 2960 Series Switches with LAN Base provide the performance, and availability that today's small businesses demand, as well as the intelligence to support business applications and security services.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C2960S-24TS-L |
| SKU | GROUP-211444 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Flash Memory | 64 MB |
| Marketing Information | The Cisco Catalyst 2960-X Series provides a direct replacement for each Catalyst 2960-S Series Gigabit Ethernet model, at the same price. The Catalyst 2960-X provides better architecture, features, and performance than the 2960-S, doubling the feature set. Customers for the Catalyst 2960-SF Fast Ethernet switches should also consider moving to the 2960-X switches, which provide the features of the Catalyst 2960-SF and more, including PoE Plus (PoE+), improved IPv6 performance, and optional StackWise stacking. The 2960-X PoE models have a premium of approximately 20 to 25 percent over the 2960-SF Series. |
| Description | The Cisco Catalyst 2960-S and 2960 Series Switches with LAN Base provide the performance, and availability that today's small businesses demand, as well as the intelligence to support business applications and security services. |
| Series | Cisco Catalyst 2960 |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 11.8" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C2960S-24TS-L |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | DHCP QoS VLAN SNMP v1, v2, v3 Syslog CLI RMON CiscoWorks LAN Management Solution |
| Management Port | No |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC2960S24TSL |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 7.03E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 128 MB |
| System Requirements | Operating Systems: Windows 98 Windows NT 4.0 Windows 2000 Windows XP Web Browsers: Microsoft Internet Explorer 5.5 or 6.0 Netscape Navigator 7.1; Operating Systems: |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | No |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |