CISCO WS-C2960-48TT-S
Total Number of Network Ports: 50
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Network Technology: 10/100/1000Base-T/10/100Base-TX
Layer Supported: 2
Compatible Rack Unit: 1U
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Network Technology: 10/100/1000Base-T/10/100Base-TX
Layer Supported: 2
Compatible Rack Unit: 1U
Loading Product Options
Cisco Catalyst 2960-48TT-S Switch with LAN Lite software is fixed-configuration, standalone switch that provide desktop Fast Ethernet connectivity for entry-level wiring closet and small branch-office networks.
Additional Information
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C2960-48TT-S |
| SKU | GROUP-211358 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet - Gigabit Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Flash Memory | 32 MB |
| Marketing Information | Cisco Catalyst 2960-48TT-S Switch with LAN Lite software is fixed-configuration, standalone switch that provide desktop Fast Ethernet connectivity for entry-level wiring closet and small branch-office networks. This switch simplifies the migration from non-intelligent hubs and unmanaged switches to a fully scalable managed network. The LAN Lite Cisco IOS Software provides entry-level security, quality of service (QoS), and availability capabilities while lowering the network total cost of ownership. |
| Description | Cisco Catalyst 2960-48TT-S Switch with LAN Lite software is fixed-configuration, standalone switch that provide desktop Fast Ethernet connectivity for entry-level wiring closet and small branch-office networks. |
| Series | Cisco Catalyst 2960 |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 9.3" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Expansion Slot Type |
|
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Product Name | CISCO WS-C2960-48TT-S |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | CLI DHCP Telnet Syslog RMON IEEE 802.1p QoS SNMP v1, v2c, v3 IEEE 802.1Q VLAN Web-base Management Ciscoworks LAN Management Solution |
| Management Port | No |
| Memory Technology | DRAM |
| Alt Part No | WSC296048TTS |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Additional Information | LAN Lite Image; LAN Lite Image |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Fast Ethernet Network 2 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Standard Memory | 64 MB |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 50 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | Yes |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |