CISCO WS-C2960-48TT-L
Number of Network (RJ-45) Ports: 48
Network Technology: 10Base-T/10/100Base-TX
Layer Supported: 2
Limited Warranty: Lifetime
| Manufacturer | CISCO |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WS-C2960-48TT-L |
| SKU | GROUP-211350 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| has300image | No |
| Featured product | Yes |
| Marketing Information | This product is NIB, Factory Sealed, and Guaranteed Authentic. Cisco Catalyst 2960 Intelligent Ethernet Switch is a new family of fixed-configuration standalone device that provide desktop Fast Ethernet and Gigabit Ethernet connectivity, enabling enhanced LAN services for entry-level enterprise, mid-market, and branch office networks. The Catalyst 2960 offers integrated security, including network admission control (NAC), advanced quality of service (QoS), and resiliency to deliver intelligent services for the network edge. |
| Description | Cisco Catalyst 2960 Intelligent Ethernet Switch is a new family of fixed-configuration standalone device that provide desktop Fast Ethernet and Gigabit Ethernet connectivity, enabling enhanced LAN services for entry-level enterprise, mid-market, and branch office networks. |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.7" |
| Depth | 13" |
| Brand | Cisco |
| Bypass | No |
| Editor Choice | No |
| Ethernet Aui | No |
| Fast Ethernet Port | No |
| Featured | No |
| Product Name | CISCO WS-C2960-48TT-L |
| Gigabit Ethernet Port | No |
| Green Compliant | No |
| Headset Port | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Input Voltage | 110 V AC 220 V AC |
| ISM Band | No |
| Layer Supported | 2 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manageable | Yes |
| Management | Cisco Network Assistant CiscoWorks Support Device manager Cisco Express Setup CiscoView application Cisco Network Assistant Software Trivial File Transfer Protocol (TFTP) reduces the cost of administering software upgrades by downloading from a centralized location Network Timing Protocol (NTP) provides an accurate and consistent timestamp to all intranet switches Cisco IOS CLI support provides a common user interface and command set with all Cisco routers and Cisco Catalyst desktop switches Cisco Service Assurance Agent (SAA) support facilitates service-level management throughout the LAN Switching Database Manager templates for security and QoS allow administrators to easily adjust memory allocation to the desired features based on deployment-specific requirements VLAN trunks can be created from any port using standards-based 802.1q tagging Up to 255 VLANs per switch or stack and up to 128 spanning-tree instances per switch are supported. Four thousand VLAN IDs are supported Voice VLAN simplifies telephony installations by keeping voice traffic on a separate VLAN for easier administration and troubleshooting Cisco VTP supports dynamic VLANs and dynamic trunk configuration across all switches SNMP v1, v2c, and v3 and Telnet interface support delivers comprehensive in-band management, and a CLI-based management console provides detailed out-of-band management Cisco Discovery Protocol Versions 1 and 2 help enable a CiscoWorks network-management station for automatic switch discovery |
| Management Port | No |
| Alt Part No | WSC296048TTL |
| Modular | No |
| DSL Port | No |
| Network Technology | 10Base-T 10/100Base-TX |
| Network (RJ-11) | No |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 48 |
| Additional Information | 64 MB DRAM 32 MB flash memory LAN Base Image installed Configurable up to 8000 MAC addresses Configurable up to 255 IGMP groups Cisco Catalyst 2960-24TT: 245,213 hr Superior Redundancy for Fault Backup Integrated Cisco IOS Software Features for Bandwidth Optimization Advanced QoS Granular Rate Limiting Networkwide Security Features |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 48 x Fast Ethernet Network 2 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Power Source | Power Supply |
| Product Line | Catalyst |
| Redundant Power Supply | No |
| Shared SFP Slot | No |
| NSN Part Number | 5.90E+12 |
| SKU UNSPSC | 43222612 |
| SKU UPC | 8.83E+11 |
| Stack Port | No |
| Token Ring Port | No |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| 10Gigabit Ethernet Port | No |
| Uplink Port | Yes |
| Usb | No |
| UNII Band | No |
| Wireless LAN | No |